Urządzenia do telemedycyny w służbie przewlekle chorym.
4.1.2017

Urządzenia do telemedycyny w służbie przewlekle chorym.

W XXI wieku choroby przewlekłe takie jak: choroby układu krążenia, nowotwory, choroby układu oddechowego i cukrzyca należą według WHO do najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że choroby te nierzadko zauważane są dopiero w stadium krytycznym, bez możliwości wyleczenia. Jak w chorobach przewlekłych może pomóc telemedycyna?

 

Choroby przewlekłe – czyli właściwie jakie?

Choroby przewlekłe są przyczyną aż 63 proc. zgonów na świecie. W rezultacie umiera na nie rocznie aż 36 milionów ludzi. Według raportu WHO z 2014 roku, w Polsce aż 49 proc. stanowią zgony z powodu chorób układu krążenia, a u 26 proc. przyczyną są nowotwory. Należy pamiętać, że choroby przewlekłe występują z takim samym nasileniem zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Dodatkowo, zachorowalność na nie wzrasta wraz z wiekiem (głównie po 50 r.ż.), dlatego też najczęściej występują u seniorów. Warto pamiętać, że choroby przewlekłe, nazywane również chorobami chronicznymi, to takie, które trwają dłużej niż 3 miesiące (lub często nawracają), stopniowo nasilają się ich objawy (zauważalne są dopiero w zaawansowanych stadiach), a także nierzadko są nieuleczalne – wynika to z faktu późnej diagnozy.

 

Aby ustrzec się chorób przewlekłych należy:

  • zadbać o prawidłowo zbilansowaną i zdrową dietę
  • zmobilizować organizm do regularnej aktywności fizycznej
  • nie palić papierosów
  • nie nadużywać alkoholu

 

Telemedycyna – idealna w walce z chorobami przewlekłymi?

Rozwój telemedycyny rozpoczął się już wiele lat temu, jednak dopiero teraz przybrał na znaczeniu. Dzięki e-zdrowiu jest również skutecznym rozwiązaniem w walce z chorobami przewlekłymi. Przede wszystkim usługi telemedyczne świetnie sprawdzają się w telekardiologii zapobiegając chorobom układu krążenia, które są główną przyczyną zgonów na świecie. Dzięki tym nowoczesnym metodom pacjent nie musi udawać się do gabinetu lekarza i stać w długich kolejkach – telemedycyna umożliwia świadczenie usług medycznych bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Przede wszystkim osoby borykające się z chorobami układu krążenia z zakresu telemedycyny mogą liczyć na telekonsultacje, zdalną diagnozę i leczenie, a także tak ważną edukację i działania profilaktyczne. Dodatkowo, po wykryciu choroby, pacjent może gromadzić dane medyczne na swoim indywidualnym koncie, do którego ma dostęp zarówno on sam, jak również lekarze i pracownicy medyczni. Ciekawym rozwiązaniem telemedycyny jest to, że dane można wprowadzać samodzielnie bądź automatycznie – poprzez urządzenia lub aplikacje mobilne. Takie metody nie tylko skracają diagnostykę, ale również znacznie ją ułatwiają. Ponadto, jeśli u pacjenta wykryte zostaną choroby przewlekłe, telemedycyna umożliwia ich monitoring na odległość, a także wysyłanie informacji o krytycznych zmianach do zdalnego centrum, np. o nieregularnej pracy serca przekraczającej normy. Telemedycyna to nowoczesne rozwiązanie, które z pewnością umożliwi skutecznie zmniejszyć liczbę zgonów osób umierających z powodu chorób przewlekłych.

Dodaj komentarz

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Elżbieta
Elżbieta

Mam cisnienie 177 na 109 oraz bol między łopatkami

Łukasz
Łukasz

Witam
Miałem problemy z bezsennością , lekarz przepisał Promazin, zalecał branie 2 czy 3 tabletek dziennie. Brałem te ilości lecz sen w ogóle się nie pojawiał, jak 10 dni nie śpisz to zaczynasz panikować – zacząłem brać więcej tabletek Promazin żeby lek ” załapywał” .
W końcu raczej z totalnego zmęczenia i wyczerpania organizmu zacząłem zasypiać.
Lecz pojawiały i trwają nadal skutki uboczne osłabienie pracy mózgu, wolniejsze reakcje , ssłabsza koncentracja, „zmulenie” itd
Czy jest jest jakiś lek antidotum żeby przywrócił prawidłowe funkcjonowanie pracy mózgu przed zażywaniem leku Promazin?

Monika
Monika

Witam. Mam zlamana kosc promieniowa przy nadgarstku. Od 5 tygodni reke mam w gipsie. Lekarz stwierdzil ze nie musze brac lekow przeciwzakrzepowych. Troche sie zaczelam martwić ze ich nie biorę czy powinnam brać?

Kasia
Kasia

Witam zanik tkanki korowej mozgowia nieadekwatny do wieku choroby ….migrena z aura nerwica czy powinnam sie martwic tym wynikiem ?

wpDiscuz