Dziecko od chwili urodzenia jest objęte opieką pediatryczną i wymaga systematycznych wizyt w poradni dzieci zdrowych, gdzie na poszczególnych etapach rozwoju lekarz dokonuje jego bilansu zdrowotnego. Warto pamiętać, że oprócz takich rutynowych kontroli dziecko powinno od czasu do czasu otrzymać skierowanie na specjalistyczne badania w celach wykrycia różnych schorzeń i nieprawidłowości w rozwoju. Poniżej przedstawione są najważniejsze z nich.
Morfologia krwi z rozmazem
Badanie to służy wykryciu przede wszystkim anemii (gdy jest obniżona liczba erytrocytów oraz hemoglobiny). Dzięki niemu można także rozpoznać infekcje bakteryjne, choroby hematologiczne, schorzenia wątroby, nerek i niektóre nowotwory. Jest to jedno z najważniejszych badań określających stan zdrowia człowieka. Normy prawidłowych wyników morfologii są inne dla dzieci w różnym wieku, dlatego ich interpretacją powinien zająć się lekarz.
Badanie moczu
Analiza próbki moczu pozwala wykryć często występujące u dzieci schorzenia układu moczowego, ale także poważniejsze choroby nerek, czy wątroby. W badaniu ogólnym sprawdzane są między innymi takie parametry jak: barwa i odczyn PH moczu, obecność bakterii, białka itd.
Badanie kału
Badanie to przeprowadza się zwykle u dzieci w celu zdiagnozowania choroby pasożytniczej (np. owsicy), choroby zakaźnej jelit oraz wykrycia krwawienia z układu pokarmowego. Na badanie kieruje się najczęściej dzieci starsze, które uczęszczają już do żłobka i przedszkola, a także dzieci mające kontakt ze zwierzętami.
Badanie ALP (poziomu fosfatazy zasadowej)
Fosfataza alkaliczna (ALP) jest enzymem produkowanym przede wszystkim w kościach, a jej najwyższy poziom występuje u dzieci ze względu na intensywny rozwój układu kostnego. Za prawidłowy poziom ALP u noworodków uważa się 50-165 U/I, a u dzieci 20-150 U/I. Znacznie podwyższony poziom fosfatazy alkalicznej może być spowodowany niedoborem witaminy D, wapnia lub fosforu, a także problemami z wątrobą. Badanie poziomu ALP przeprowadza się z krwi.
Badanie CRP (białko ostrej fazy)
Badanie wykonuje się z pobranej krwi w celu wyznaczenia poziomu stężenia białka C-reaktywnego. Podwyższony wskaźnik (zwykle dwucyfrowy, gdzie norma wynosi 5 mg/l) oznacza najczęściej infekcję w organizmie i stanowi wskazówkę dla lekarza przy wyborze metody terapii (np. czy konieczne jest zastosowanie antybiotyku).
Badanie ASO
Badanie to pozwala wykryć obecność w organizmie dziecka paciorkowca typu A i warto je przeprowadzić u maluchów, które często chorują na anginę, ostre zapalenie gardła lub cierpią na bóle kości i stawów. Zwykle wysokie ASO wymaga przeprowadzenia szeregu innych badań w celu określenia przyczyny złego wyniku i opracowania prawidłowej terapii.
Badanie USG jamy brzusznej
USG jest całkowicie bezbolesnym badaniem, które pozwala ocenić budowę organów wewnętrznych takich jak wątroba, nerki, trzustka, śledziona itp. Badanie to zaleca się szczególnie wcześniakom, ale raz w roku warto je przeprowadzić u każdego malucha, by sprawdzić, czy organy rozwijają się prawidłowo. USG pozwala także wykryć ewentualne zmiany nowotworowe.