Jak karmić małe dziecko? Zobacz jak powinny wyglądać posiłki najmłodszych!
3.11.2016
jak karmić małe dziecko

Jak karmić małe dziecko? Zobacz jak powinny wyglądać posiłki najmłodszych!

Zgodnie z zaleceniami WHO dziecko należy karmić wyłącznie mlekiem matki do mniej więcej 6 miesiąca życia, tylko w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, okres ten można skrócić do 4 miesięcy. Potem nadchodzi czas na stopniowe rozszerzenie diety maluszka o inne pokarmy.

Zasady żywienia 6- miesięcznych niemowląt

Wprowadzanie do jadłospisu dziecka nowych pokarmów należy zacząć od posiłków gładko zmiksowanych na puree. Najlepiej do tego nadają się gotowane na parze delikatne warzywa (np. marchewka, ziemniaki, dynia) oraz owoce (jabłka, banany). Dziecko w tym wieku może już jeść kaszki zbożowe, można mu także podawać bez ograniczeń do picia wodę. Wymienione wyżej produkty należy wprowadzać stopniowo, uważnie obserwując dziecko, czy na którykolwiek ze składników nie zareaguje alergią (szczególnie uczulające są niektóre owoce np. truskawki, ale także np. pomidory). Ważną zasadą jest również to, aby najpierw wprowadzić do diety warzywa, a dopiero potem owoce. Posiłków nie powinno się doprawiać solą, pieprzem, gotowymi mieszankami przypraw ani cukrem, ale można powoli przyzwyczajać dziecko do smaku ziół. Specjaliści zalecają także, by papki podawać dziecku łyżeczką, a nie w butelce.

Posiłki dla 7 i 8- miesięcznych maluchów

Po pierwszym etapie urozmaicania jadłospisu dziecka można przystąpić do kolejnych zmian. W tym okresie do dziecięcych przecierów z warzyw dodaje się już zmiksowane ugotowane mięso lub ugotowaną rybę. Z mięs najlepiej wybierać drób lub królika, ponieważ są one najdelikatniejsze i najchudsze. Z czasem miksowanie można powoli zastępować rozdrabnianiem. Dodatkowo dietę dziecka należy wciąż uzupełniać kaszkami zbożowymi i kleikami (z glutenem i bez), a do przecierów mięsno- warzywnych od czasu do czasu dodawać połowę żółtka jajka. Jeśli chodzi o przeciery owocowe, także warto je urozmaicać kolejnymi nowymi owocami np. wiśniami, morelami, czy winogronami bez pestek. Zaleca się jednak wprowadzać nowe produkty pojedynczo i małymi porcjami (jednorazowo kilka łyżeczek).

Jadłospis dzieci w wieku od 9 do 12 miesięcy

Już w 9 miesiącu życia malec powoli nabiera umiejętności żucia i gryzienia, dlatego jest to dobry czas na wprowadzenie do jego diety pieczywa. Najpierw można mu podawać miękkie biszkopty i chrupki kukurydziane, a potem pszenne bułki i chleb. Bliżej pierwszych urodzin dzieci mogą już zacząć jeść jogurty naturalne, kefiry, jajka wraz z białkiem oraz twarożki, jednak mleko krowie można podać maluchowi dopiero po ukończeniu 12 miesiąca życia. Zupki nie muszą być już przecierane na papkę, lecz zawierać małe kawałki ugotowanych na miękko warzyw oraz kawałki mięska. W 12 miesiącu życia można dziecku podawać bezpośrednio do rączki kawałki mięsa, warzyw i owoców, a jeśli ma dobrze rozwinięte ząbki, także kanapki z wędliną (bez konserwantów i ze sprawdzonego źródła!).

Najnowsze zasady żywienia niemowląt dają dość dużą swobodę rodzicom pod względem ilości podawanego dziecku pokarmu. Zaleca się jednak, by do 12 miesiąca życia podstawą żywieniową było mleko matki, a pozostałe pokarmy tylko uzupełniały tę dietę. Posiłki należy dopasować do stopnia rozwoju dziecka, czyli do jego umiejętności siedzenia, rozdrabniania językiem, czy otwierania buzi przy podawaniu łyżeczki.