Kliknij aby pobrać bezpłatny dzienniczek pomiaru ciśnienia do druku.
Dzienniczek pomiaru ciśnienia umożliwia kontrolę ciśnienia. Prawidłowe ciśnienie, za wysokie bądź za niskie? Regularne mierzenie ciśnienia ocenia kondycję serca.
Dzienniczek pomiaru ciśnienia – dlaczego warto go mieć?
Dzienniczek pomiaru ciśnienia umożliwia kontrolę ciśnienia pacjentom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Prawidłowe ciśnienie, za wysokie, a może za niskie? Podpowiadamy, jak prowadzić dziennik pomiaru ciśnienia, czemu warto to robić oraz jakie informacje należy w nim zapisywać.
Dzienniczek pomiaru ciśnienia to bardzo istotny element terapii leczenia nadciśnienia tętniczego. Ciśnienie krwi zależy od wielu czynników, dlatego regularne i codzienne pomiary powinny być obowiązkowym działaniem każdego chorego. Za wysokie bądź za niskie ciśnienie dużo mówi o kondycji serca, dlatego mierzenie ciśnienia jest bardzo ważnym badaniem, które należy wykonywać m.in. dwa razy dziennie.
Dzienniczek pomiaru ciśnienia – czemu mierzenie ciśnienia jest ważne?
Prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi u zdrowego, dorosłego człowieka wynosi 120/80 mmHg. Nadciśnienie tętnicze stwierdzane jest wtedy, gdy wielokrotne mierzenie ciśnienia daje wyniki ciśnienia skurczowego przekraczające 140 mmHG bądź gdy ciśnienie rozkurczowe wynosi więcej niż 90 mmHg. Warto podkreślić, że jeśli pomiar ciśnienia tętniczego kończy się wskazaniem wyniku będącym pomiędzy ciśnieniem prawidłowym a granicą stwierdzenia choroby, określa się je wtedy jako tzw. ciśnienie prawidłowe wysokie. Niestety bardzo często zdarza się tak, że u tych osób w przyszłości rozwija się nadciśnienie tętnicze, dlatego pomiary warto wykonywać regularnie. Należy również pamiętać, że ciśnienie krwi wskazuje nacisk wywierany przez krew na ściany tętnic, co przekłada się na funkcjonowanie układu krwionośnego.
Jak prowadzić dzienniczek pomiaru ciśnienia, czyli co zapisywać, a czego nie?
Dzienniczek pomiaru ciśnienia to metoda monitorowania ciśnienia u osób, u których ciśnienie jest nieregularne i występuje u nich raz wysokie, a raz niskie ciśnienie. To również sposób oceny terapii, jaką stosuje się u osób chorych na nadciśnienie tętnicze. Poprzez dzienniczek pomiaru ciśnienia możliwe jest sprawdzenie reakcji organizmu na konkretne leki stosowane w terapii oraz ich skuteczności.
W dzienniczku pomiaru ciśnienia zapisuje się:
- wartości pomiaru ciśnienia tętniczego,
- datę i godzinę pomiaru,
- stosowane leki,
- samopoczucie,
- aktywność fizyczną,
- oraz wszelkie informacje mające wpływ na ciśnienie tętnicze m.in. stres, napoje z kofeiną, alkohol itp.
WAŻNE! Szczególnie istotne jest zapisywanie objawów dotyczących zawrotów głowy oraz osłabienia, gdyż właśnie na ich podstawie można wywnioskować, czy choroba postępuje oraz jakie dawki leków powinny być zapisane.
Mierzenie ciśnienia: Kiedy dokonywać pomiaru i jak to robić?
Prowadząc dzienniczek pomiaru ciśnienia należy pamiętać, aby pomiary wykonywać codziennie i regularnie. Na początku obserwacji lekarz, może zlecić mierzenie ciśnienia nawet kilka razy w ciągu dnia. Jest to bardzo ważne, aby zobaczyć, jakie wahania ciśnienia występują o różnych porach, podczas różnych aktywności (np. w pracy) oraz po zastosowaniu leków. Po początkowych obserwacjach ciśnienie krwi może być mierzone mniejszą ilość razy, np. dwa razy dziennie – zazwyczaj rano i wieczorem o stałych godzinach.
Mierzenie ciśnienia w domu powinno odbywać się po 5 minutowym odpoczynku oraz w pozycji siedzącej. Zaleca się, aby co najmniej 30 minut przed sprawdzeniem wartości ciśnienia zrezygnować z czynności i produktów, które mogą je obniżać lub podwyższać, np. wysiłek fizyczny, wypicie mocnej kawy lub stres. Kolejne etapy zależne są od posiadanego modelu ciśnieniomierza, jednak należy pamiętać, że z reguły każdy z nich podczas pomiaru należy trzymać na wysokości serca. Otrzymaną wartość pomiaru należy starannie przepisać do dzienniczka pomiaru ciśnienia.